dc.description.abstract | Виклики сьогодення вимагають швидких змін в законодавстві в цілому та в трудовому – зокрема. Трудові відносини в Україні потребують нової регламентації, що зумовлено масовим виїздом населення за кордон, а також унеможливленням чи обмеженням діяльності багатьох підприємств. Для максимальної організації трудового процесу виникають нові нестандартні форми зайнятості, які дають можливість роботодавцю оптимально використовувати трудові ресурси. 10 серпня 2022 року законодавець легалізував одну з нетипових форм зайнятості – договір з нефіксованим робочим часом.
Метою статті є визначення особливостей трудового договору з нефіксованим робочим часом, який передбачає виконання роботи за нестандартних умова праці. Працівник виконує роботу тільки тоді, коли роботодавець її запропонує, при цьому зберігається обов’язок виплачувати заробітні плату, незалежно від наявності роботи. Такий вид договору є новим явищем в законодавстві України та потребує детального вивчення й правильного застосування на практиці в умовах воєнного стану.
В статті здійснено виокремлення основних рис трудового договору з нефіксованим робочим часом на основі аналізу нормативноправових актів. До особливостей віднесено: режим робочого часу, наявність базових годин та днів, обов’язковість письмової форми договору, системний, але не постійний характер роботи, гарантії оплати праці, законодавчо передбачена мінімальна тривалість виконання роботи, можливість працівника відмовитися від роботи та інші.
Запропоновано ряд умов, які обов’язково повинні бути включені до трудового договору з нефіксованим робочим часом: трудова функція, базові години та дні, час та спосіб виконання роботи, система оплати праці, розмір заробітної плати, облік робочого часу, способи комунікації між працівником та роботодавцем, час відпочинку, порядок та строки повідомлення працівника про роботу та повідомлення роботодавця про готовність виконувати роботу та інші.
Укладення договору з нефіксованим робочим часом має переваги для кожної із сторін: роботодавцю максимально ефективно організовувати робочий процес, а працівнику – в зручний для нього спосіб, реалізувати своє право на працю та отримати соціально-трудові
гарантії | uk_UA |