Прямі іноземні інвестиції в Україну в умовах інтеграції до Європейського Союзу
Abstract
Метою статті є дослідження передумов припливу прямих іноземних інвестицій в Україну та причин, які уповільнюють даний процес, зокрема в умовах інтеграції до ЄС, аналіз динаміки прямих інвестицій в Україну.
Проаналізовано динаміку прямих іноземних інвестицій в економіку України протягом 2002-2022 років із розглядом причин їх зміни за період дослідження. Починаючи з 2013 року до 2016 року обсяг інвестицій стрімко скорочувався, що було спричинено політичною нестабільністю в державі та рядом інших причин, у 2020 році важким викликом стала пандемія Covid-19, що теж мало свої вкрай негативні наслідки для економік держав та інвесторів, а у 2022 році повномасштабне вторгнення росії на територію України спричинило зменшення суми прямих іноземних інвестицій з 6687 млн.доларів США у 2021 році до 190 тис.грн. у 2022 році.
Однією з головних проблем української економіки виступає низька віддача від інвестицій та їх неефективний розподіл. Аналіз іноземних інвестицій за видами економічної діяльності дає підстави зробити висновок, що найбільша частина прямих іноземних інвестицій надходить у розвинуті сфери економічної діяльності. Основними чинниками, які негативно вплинули на динаміку прямих іноземних інвестицій в різні періоди стали: недовіра інвесторів, зумовлена високим рівнем корупції в країні, сумнівами щодо справедливості судової системи, монополізацією ринків, нестабільністю національної валюти; війна росії проти України (починаючи з 2014 року); пандемія COVID-19; повномасштабне вторгнення росії в Україну (починаючи з лютого 2022 року), яке триває і донині.
Євроінтеграційні процеси в Україні разом із реформами, покликаними пришвидшити дані процеси, закінчення війни в Україні, сприятимуть залученню прямих іноземних інвестицій, спрямованих на відбудову та розвиток України.