Психолого-педагогічна підтримка і супровід дітей в умовах війни
Abstract
На основі здійсненого теоретичного аналізу вивчено психолого-педагогічні підходи до визначення поняття «психічне та психологічне здоров’я дитини» та основні аспекти його дослідження. Встановлено, що психічне здоров’я є передумовою психологічного як наявності динамічної рівноваги між особистістю та середовищем, його необхідно розглядати як критерій гармонії між дитиною та суспільством. Центральною ознакою психологічно здорової людини вважається високий рівень саморегуляції як готовність і здатність адаптуватися до сприятливих і несприятливих умов середовища. Визначено внутрішні і зовнішні чинники психічного та психологічного здоров’я, теоретично схарактеризовано особливості здорової дитини та дитини з порушеннями психічного здоров’я.
Подано теоретичну характеристику психолого-педагогічного супроводу і
2
підтримки дитини в умовах війни та шляхи їх реалізації. Визначено, що психолого-педагогічний супровід – це система професійної діяльності психолога та педагога, що забезпечує створення соціально-психологічних умов для успішного навчання і психологічного розвитку дитини в ситуаціях взаємодії. Психотравмуючими вважаються події, що загрожують життю і фізичній цілісності людини. До основних методів психолого-педагогічної допомоги дітям належить: ігрова, пісочна та арт-терапія.
Емпірично досліджено особливості психоемоційного стану дітей дошкільного віку в умовах війни із залученням експертної оцінки.