Повне фіксування судового процесу технічними засобами: нормативно-правове регулювання, зміст та функції
Короткий опис(реферат)
Стаття присвячена дослідженню принципу повного фіксування судового процесу технічними засобами в процесуальному законодавстві України із застосуванням міждисциплінарного підходу. З’ясовано, що, за винятком Кодексу України про адміністративні правопорушення, всі чинні процесуальні кодекси України містять положення, якими встановлюється обов’язок використання технічних засобів повного фіксування судового процесу судом, у тому числі продукту такого фіксування – запису судового засідання, зробленого за допомогою технічного засобу. У господарському, адміністративному й цивільному видах судочинства фіксування судового процесу може відбуватися не лише в судовому засіданні, але й поза судовим засіданням, а в Кримінальному процесуальному кодексі України визначено, що повне фіксування судового засідання та процесуальних дій за допомогою звуко- й відеозаписувальних технічних засобів забезпечується не лише під час судового розгляду, а й у випадках, передбачених цим Кодексом, під час досудового розслідування, внаслідок чого обґрунтовано, що поняття «судовий процес» значно ширше за поняття «судове засідання», а в контексті конституційної засади правосуддя – «повноти фіксування технічними засобами» – правильно вживати поняття «судовий процес», а не «судове засідання» чи «судове провадження».
З урахуванням міжнародного досвіду проаналізовано взаємодію принципів гласності, відкритості й публічності
з принципом повного фіксування судового процесу технічними засобами. Доведено, що закріплення на рівні Конституції України й процесуального законодавства України обов’язкового фіксування технічними засобами перебігу судового засідання є необхідним доповненням принципу гласності з метою забезпечення відкритості змісту судового засідання для учасників відповідного процесу й загалу. Визначено, що подальша цифровізація діяльності суду й ведення судового процесу зумовить нове прочитання традиційних принципів судового процесу.
Обґрунтовано, що повнота фіксування судового процесу технічними засобами має забезпечуватись усіма наявними засобами для найповнішого відбиття інформації про події, що фіксуються для забезпечення обізнаністю інформацією, яка важлива не лише для оцінки судом під час прийняття судових рішень, а й учасників процесу й громадськості.
Визначено, що функціями повного фіксування судового процесу технічними засобами є: закріплювальна, інформаційна, техніко-модернізаційна, виховна, попереджувальна й функція процесуальної економії.