ДОСЛІДЖЕННЯ РУСЛОВИХ ПРОЦЕСІВ НА РІЦІ РІЧЦІ (БАСЕЙН ЧОРНОГО ЧЕРЕМОШУ)
View/ Open
Date
2021Author
Костенюк, Людмила Володимирівна
Kosteniuk, Liudmyla
Metadata
Show full item recordAbstract
Дана стаття присвячена проблемі дослідження руслових процесів на малих гірських річках Українських Карпат, на яких відсутні регулярні спостереження. Саме відсутність системи моніторингу на таких водних об’єктах і є основною причиною недостатнього рівня їх вивченості та представлення в літературних джерелах з руслознавства.
Як відомо, руслові процеси це – явище, що ґрунтується на постійній взаємодії водних потоків (річок) та поверхні суші. І відсутність реальних можливостей оцінки гідрологічного режиму водного об’єкту через брак інформації за даними спостережень, одразу ж нівелює перспективи дослідження руслових процесів на цьому об’єкті, як єдиної активної складової системи потік-русло.
Але такі передумови, хоча і є суттєвою перешкодою, не можуть зупинити справжнього руслознавця, і першим кроком для заповнення пробілів у недостатній інформації по будь якому водному об’єкту є польові дослідження для попереднього збору першочергової стартової інформації.
Саме тому, автором у вересні 2021 року було проведено експедиційний виїзд на територію басейну р.Річка, з подальшим обстеженням її русла та русел двох її гідрографічних допливів річок Чорна Річка і Біла Річка, результати якого представлено в даній статті.
Перед виїздом, було попередньо проведено оцінку факторів руслоформування для річок досліджуваного басейну, що базувалась на виділенні ОДд (однорідних ділянок днищ долин) як основного обмежуючого чинника на зону русло формування. Такий підхід, уже був апробований автором для басейну Верхнього Пруту.
Самі ж результати польових досліджень включали опис, візуальні спостереження та промірні роботи на ключових точках, на основі яких були побудовані поперечні перерізи та проведено типізацію руслових процесів. На одній точці р.Чорна Річка, була можливість визначити гранулометричний склад донних наносів та середній діаметр, фотограмметричним методом.
На основі отриманих результатів, визначено переважаючі типи русел за морфодинамічною класифікацією Р.С. Чалова, в досліджуваному басейні, це: скульптурні (в більшій мірі) русла і русла з не розвинутими алювіальними формами.