ʼʼОсобливості психологічного здоровʼя молоді в умовах війниʼʼ
Abstract
Останні події в Україні кардинально змінили життя багатьох людей. Наша країна переживає важкий період – війну. Залишення будинків, зміна місця проживання, переїзд, перерозподіл побутових речей – це тільки зовнішні атрибути. Але головними залишаються психологічні перевантаження та напруга. У такій ситуації людина постійно перебуває у стресі, неспокої та хвилюваннях, які проявляються у появі панічних атаках, тривожності, страху, байдужості, занурення у себе та власні переживання. Стан розгубленості являє собою головну реакцію людини, яка спричіняє зрушення у психіці. Кожен українець відчуває наслідки війни, що відображається на його психологічному здоров’ї.
Важливо розуміти, що війна загрожує життю людей, які могли б бути пораненими або вбитими. Разом з цим, люди, які не перебувають у ситуації бойових дій, можуть також переживати негативні емоції, у них можуть бути психічні розлади (тривожність, депресія, неврози, ПТСР).
Л. Бегеза, О. Вознюк, О. Завгородня, В. Зливков, О. Іванова, Є. Калюжна, В. Моргун, В. Рибалка досліджували проблему психічного здоров’я та вплив соціальної ситуації на нього.
Окрім постійної загрози фізичної шкоди під час війни, багато українців зазнали психологічної шкоди. Постійна тривога за своє життя за рідних і близьких, за дітей та батьків, у ситуації, у які людина ніколи раніше не перебувала.
У своїх наукових працях В. Байдик, В. Дорожкін, О. Коваленко, Л. Лук’янова, С. Максименко, Р. Мороз, Н. Ничкало, В. Панок, Е. Помиткін, Я. Пилинський зазначають, що важливим є збереження психологічного благополуччя особистості, піклування про нього, особливо, в умовах соціально-економічних змін та нестабільних суспільствах.
Особливо війна вплинула на підростаюче покоління, зокрема, й молодих людей. Вони не мають можливості повноцінно продовжувати навчання, спілкуватися з друзями, вести звичний спосіб життя. На психологічному рівні події впливають на послаблення психічного здоров’я, що відображається у страхах за власне майбутнє, розладах в емоційній сфері, байдужості, пасивного ставлення до життя тощо. Психічний стан кожної людини, а також молоді потребує не тільки ретельного обстеження, а й вибору стратегії у наданні психологічної допомоги.
Дана проблематика є актуальною і недостатньо вивченою, тому потребує детального дослідження. Саме це зумовило вибір теми нашої дипломної роботи: «Особливості психологічного здоров’я молоді в умовах війни».
Мета дослідження: теоретично та емпірично вивчити особливості психологічного здоров’я молоді в умовах війни.
Об’єкт дослідження – психологічне здоров’я у молоді.
Предмет дослідження – стан психологічного здоров’я у молодих людей.
Завданнями дослідження є:
1 Проаналізувати основні підходи до визначення поняття «психологічне здоров’я» особистості.
2 Охарактеризувати структуру, критерії та рівні психологічного здоров’я.
3 Провести дослідження особливостей психологічного здоров’я молоді в умовах війни.
4 Розробити психологічні заходи щодо підтримки та покращення психічного здоров’я у молоді.
Гіпотеза дослідження: умови війни, у яких опинилося молоде покоління, впливають на його психічне здоров’я.