ПРИМУСОВІ ЗАХОДИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ У ВИКОНАВЧОМУ ПРОВАДЖЕННІ: ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ
Короткий опис(реферат)
У статті розкриваються проблемні моменти недосконалості механізму виконання судових рішень, слабка науково-прикладна взаємодія органів законодавчої, виконавчої та судової влади щодо інтеграційного виконання ними своїх
повноважень, особливо у сфері адміністративно-правового регулювання примусового виконання судових рішень майнового характеру. Проаналізовано ряд наукових підходів до заходів забезпечення примусового виконання рішень.
На нинішньому етапі розвитку України у напрямку до Європейського Союзу важливого значення набуває процес адаптації вітчизняного законодавства до європейського, що висуває до України вимоги привести у відповідність нормативно-правові акти з питань примусового виконання рішень юрисдикційних органів у виконавчому провадженні, а також відсутністю комплексних наукових досліджень із вказаного питання. Встановлено, що якість примусового виконання рішень демонструє рівень дієвості механізму правового регулювання.
Від такої діяльності безпосередньо залежить рівень виховання громадян у дусі поваги до закону, юридична цінність рішень, які приймаються від імені держави. Між тим, у програмних документах (Концепції вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів) відзначається, що чинна система виконання рішень є малоефективною. Підкреслюється, що Європейський суд з прав людини в рішеннях проти
України найчастіше констатує порушення права на справедливий суд саме внаслідок невиконання рішень національних судів. Рівень виконання рішень судів та інших органів, в Україні залишається вкрай низьким.
Визначено, що примусові заходи забезпечення виконання рішень – це необхідний та ефективний комплекс дій, необхідних для реалізації визначених законом завдань і функцій, що спрямовані на відновлення порушених прав і свобод людини та громадянина, забезпечення відшкодування завданих збитків і на виконання судових рішень і рішень іншим уповноважених органів влади. Внесення змін до законодавства шляхом запровадження примусових заходів забезпечення виконання судових рішень сприятиме забезпеченню виконання рішень юрисдикційних органів і підвищить довіру громадян до інституту виконання судових рішень.