ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ ЯК СУБ’ЄКТ МІЖНАРОДНОГО ФІНАНСОВОГО ПРАВА ТА ОСОБЛИВОСТІ ЙОГО ФІНАНСОВОГО ПРАВОПОРЯДКУ
Переглянути
Дата
2021Автор
Vaitsekhovska, Oksana
Rudenko, Oksana
Metadata
Показати повний опис матеріалуКороткий опис(реферат)
У статті проаналізовано правосуб’єктність Європейського Союзу, яка отримала своє нормативно-правове закріплення з набранням чинності Лісабонського договору у 2009 році. Відповідно до положень даного Договору, ЄС наділений державами-членами повноваженнями в обсязі, необхідному для досягнення спільних цілей, які він може досягати належними засобами, відповідно до наданих Договором повноважень.
Розглянуто особливості договірної правосуб’єктності ЄС, яка характеризує здатність створювати Союзом норми міжнародного права, включаючи фінансові. Охарактеризовано нормативно-правове закріплення договірної правосуб’єктності ЄС та процедури укладення угод у валютній сфері. Проаналізовано особливості членства ЄС в міжнародних фінансових організаціях, запропоновані різновиди представництва в них держав-членів ЄС і Європейського Союзу.
Досліджено особливості фінансового правопорядку ЄС, який ґрунтується на реалізації основоположних принципів вільного переміщення капіталів, товарів, послуг і осіб, що знайшли найбільшого втілення в рамках Європейського Союзу, а їх запровадження і реалізація у фінансовій сфері об’єктивно зумовлені потребами розвитку цього регіонального фінансового правопорядку у відповідності до його статутних цілей.
Встановлено, що до особливостей фінансового правопорядку ЄС належать: 1) неоднорідність нормативно-правової складової фінансового правопорядку ЄС – зона євро не охоплює територію всіх держав-членів ЄС, що створює різне нормативно-правове навантаження установчих договорів ЄС на монетарну політику урядів країн-членів ЄС; 2) дуалістична природа фінансового права ЄС, норми якого, з одного боку, мають формально міжнародно-договірне походження і регулюють відносини між державами-членами ЄС у сфері фінансів, а з іншого – мають пряму дію на фізичних та юридичних осіб; 3) до сучасних тенденцій у фінансовому правопорядку ЄС належать: взаємопроникнення національних фінансових систем держав-членів ЄС, мінімізація їх автономності, об’єднання фінансових ринків країн ЄС і формування глобального регіонального фінансового ринку ЄС.