Функціональна парадигма нефінітних речень з нефінітною формою дієслова – частиною предикативної конструкції (на матеріалі статей англійських інтернет-газет)
Abstract
У статті йдеться про встановлення функціональної парадигми нефінітних речень у сучасній англійській мові. Дані для дослідження були взяті зі статей англійських інтернет-газет The Evening Standard, The Guardian, The Times. Дослідницький корпус складається з 254 нефінітних речень, дібраних з аналізованих текстів загальною кількістю 976 тис. слів. Новизна цього дослідження полягає в тому, що воно розглядає нефінітні речення у функціональному аспекті з нефінітною формою дієслова як частину предикативної конструкції. Нефінітні речення є лаконічним засобом вираження думок, і будучи такими, можуть зробити ідею більш компактною в плані вираження, але більш привабливою в плані сприйняття. Використання нефінітних форм дієслова вимагає більш складного знання мови та більших когнітивних зусиль для сприйняття та інтерпретації. Останнє твердження може пояснити те, чому газетний реєстр рясніє нефінітними формами, а неформальна англійська – ні.
У результаті аналізу було встановлено функції, які виконують (а) інфінітивні речення з інфінітивом як вторинним предикатом у суб’єктній предикативній конструкції, об’єктній предикативній конструкції, конструкції з for-to-infinitive та абсолютній конструкції з інфінітивом; (b) ing-речення з дієприкметником present / perfect і герундієм як вторинним предикатом об’єктної / суб’єктної / прийменникової абсолютної з дієприкметником конструкції та герундіальної предикативної конструкції відповідно; (c) ed-речення з дієприкметником як вторинним предикатом об’єктної / суб’єктної / прийменникової абсолютної з дієприкметником конструкції.