ФОРМУВАННЯ ПІЗНАВАЛЬНИХ УМІНЬ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ЗАСОБОМ ПРОЕКТУВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ У ПРОЦЕСІ НАВЧАННЯ ІНТЕГРОВАНОГО КУРСУ «Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ»
Abstract
Сучасна освіта в Україні націлена на формування умінь самостійного здобуття нових знань, нових форм діяльності, здатності до творчої діяльності, готовності до самовдосконалення. На цьому наголошено і в Державному стандарті початкової загальної освіти, в якому окреслено вимоги до цілеспрямованої пізнавальної діяльності, мотивації до навчання та саморозвитку,.
Як доведено вченими психологами для кожного вікового періоду характерна провідна діяльність, під впливом якої відбуваються зміни у психіці дитини. Особливого значення у молодшому шкільному віці набуває навчальна діяльність, як пізнавальна. Актуальність питання пізнавальної діяльності визначається вимогами до розвитку пізнавальної активності та її важливістю для розвитку у молодшому шкільному віці. Ефективність пізнавальної діяльності визначається рівнем сформованості пізнавальних умінь.
Проблема формування пізнавальних умінь є однією з найважливіших проблем сучасної педагогіки і постає як одна з важливих умов формування в учнів потреби в отриманні нових знань та оволодіння вмінням самостійної пізнавальної діяльності.
Сучасний освітній процес немислимий без пошуку нових, продуктивних технологій, спрямованих на формування уміння усвідомлювати значення своєї діяльності, зумовлювати її цілі та завдання, шукати методи її розв’язання та вдосконалення умінь саморозвитку та самоосвіти. Всі ці компоненти є характерними для проектної діяльності й радикально відрізняють її від традиційних методів. У процесі роботи над проектом учні повинні самі ставити мету та завдання, визначати шляхи їх досягнення, знаходити, систематизувати та аналізувати потрібну інформацію, робити висновки, представляти кінцевий результат своєї діяльності.