Соціальний капітал як економічний ресурс: сутність та методологічні підходи до його оцінки
Abstract
Визначено сутність, головні характеристики та функції соціального ка- піталу як економічного ресурсу. Узагальнено теоретико-методологічні підходи до його оцінювання та здійснено їх класифікацію.
Дослідження ґрунтується на використанні загальнонаукових та конкре- тно-економічних методів. Застосовується міждисциплінарний аналіз. Охарактеризовано сутність та критерії оцінки соціального капіталу з погляду представників різних соціальних та поведінкових наук. Виділе- но такі підходи: соціологічний; комплексний; орієнтований на вимірю- вання компонентів соціального капіталу на мікро-, мезо- та макрорів- нях функціонування економічних відносин; інвестиційний; поведінко- вий; соціального обліку; заснований на аналізі позитивних та негатив- них наслідків використання соціального капіталу; інституційний, моде- рнізаційний та власне економічний.
З економічного погляду обґрунтовано можливість оцінки соціального капіталу на різних рівнях господарювання. Виокремлено методи вимі- рювання та показники саме економічної ефективності СК, що дає мож- ливість більш глибоко проаналізувати рівень його використання з пог- ляду реалізації цілей соціалізації сучасної економіки.
Наведені підходи до оцінювання соціального капіталу мають міждис- циплінарний характер. Економічний підхід у його оцінці ґрунтується на розумінні соціального капіталу як економічного ресурсу. Практичне значення дослідження полягає у можливості застосування цих підходів для розв’язання типових для економічної діяльності проблем виконан- ня соціальних зобов’язань, опортуністичної поведінки, пошуку ресур- сів, координації дій учасників ринків, оптимізації економічної взаємодії економічних суб’єктів на різних рівнях господарювання